Nowa możliwość walki z otyłością

Próby znalezienia nowych metod walki z nadwagą i otyłością na świecie wciąż trwają. Obszary, które są uwzględniane dotyczą zarówno edukacji, i to już od najmłodszych lat, działań rządów odnośnie dostępności do niezdrowych produktów żywnościowych, np. automatów w szkole, propagowania aktywności fizycznej czy poszukiwania nowych preparatów, wpływających na apetyt czy trawienie i wchłanianie składników odżywczych. Jednym z nowszych kierunków jest badanie możliwości odziaływania na mikroflorę jelitową, która pośredniczy w procesach warunkujących homeostazę energetyczną organizmu.

Już dawno stwierdzono, że dieta zawierająca dużo błonnika pokarmowego korzystnie wpływa na utrzymanie lub przywrócenie prawidłowej masy ciała. Jego składowe są bowiem pożywieniem dla bytujących głównie w jelicie grubym bakterii symbiotycznych, które trawiąc węglowodany złożone wytwarzają m.in. krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe (SCFA). Do podstawowych SCFA należą kwas octowy, propionowy i masłowy, wszystkie wywierające wpływ na procesy determinujące równowagę energetyczną organizmu, zachodzące w przewodzie pokarmowym, tkance tłuszczowej czy wątrobie. Jednym z efektów ich działania jest także pobudzanie uwalniania hormonów jelitowych PYY oraz GLP-1, które zwiększają sytość oraz zmniejszają ilość spożywanego pokarmu. Stwierdzono dodatkowo, że w przypadku kwasu propionowego wpływ ten jest największy.

Grupa badaczy postanowiła w związku z tym sprawdzić skalę działania kwasu propionowego w przypadku osób z nadwagą i otyłością, obserwując zmiany w ich masie ciała oraz spożywaniu pokarmów. W tym celu skonstruowali preparat złożony z inuliny – węglowodanu złożonego o właściwościach błonnika pokarmowego oraz kwasu propionowego, który byłby w stanie dotrzeć do jelita grubego w niezmienionej formie. W efekcie uzyskali związek, który w przypadku podania w ilości 10 g, powoduje dotarcie do dalszego odcinka przewodu pokarmowego 2,36 g samego kwasu propionowego. Po podaniu preparatu uczestnikom badania, w porównaniu do osób z grupy kontrolnej, którym podawano tylko inulinę, stwierdzono podwyższone stężenie obu hormonów jelitowych, zmniejszenie ilości spożywanego pokarmu (z 1175 kcal do 1013 kcal) oraz obniżenie masy ciała, jednak w przypadku tego ostatniego wpływu różnica między grupami nie była statystycznie istotna. Dystrybucja tkanki tłuszczowej wewnątrzbrzusznej okazała się być natomiast bardziej wyraźna – zdecydowanie niższa u osób, które spożywały suplement zawierający kwas propionowy.

Przeprowadzone badanie ujawniło pozytywny wpływ preparatu z kwasem propionowym na obniżenie masy ciała osób z nadwagą i otyłością. Różnice między podaniem samej inuliny oraz inuliny z kwasem propionowym nie były jednak bardzo odmienne, co wskazywać może na jedynie wspomagającą rolę jaką może w przyszłości spełniać zaprojektowany przez badaczy preparat. Najważniejsza jest nadal zdrowa, zbilansowana dieta oraz regularna aktywność fizyczna aby osiągnąć prawidłową, wymarzoną masę ciała.

Effects of targeted delivery of propionate to the human colon on appetite regulation, body weight maintenance and adiposity in overweight adults; Chambers E.S., Viardot A., Psichas A. i wsp.; BMJ;

You may also like...

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *